Jalfe leggings med hålmönster:
Våra leggings med hålmönster är tillverkade av 100 % ultramjuk merinoull (mulesingfri) och är bekväma även för känslig hud.
Stickningen med hålmönster – även känd som pointelle – ger en feminin touch till de enfärgade leggingsen och gör dem extra stretchiga och andningsbara.
Förutom att vara särskilt mjuk är merinoull känd för att vara naturligt temperaturreglerande, andningsbar och luktresistent. Leggings i merinoull är perfekta som skidunderkläder, som ett extra lager under byxor eller som ett alternativ till strumpbyxor. De är också underbara att sova i när det är kallt.
Alla Jalfe-kläder är designade och stickade i Danmark, färgade och sydda i Europa. För oss innebär det att vi kan säkerställa hög kvalitet, mer hållbar produktion och goda arbetsförhållanden.
Maskintvätt 30° ullprogram med ett ulltvättmedel
Forma och sträck lite medan de är våta
Krympmån max. 5 %